Poniżej podpowiadamy, co należy kupić do wyprawki dla dziecka rozpoczynającego przygodę z przedszkolem.
Wyprawkę do przedszkola przygotowuje się raz w roku – zazwyczaj na początku września.
Ubrania do przedszkola
- Ubrania przedszkolaka powinny być przede wszystkim wygodne i takie, aby dziecko mogło je założyć samodzielnie lub z minimalną pomocą dorosłego.
Najlepiej ubierać dzieci na cebulkę. Do przedszkola nie warto również stroić dziecka w najlepsze ciuszki, ponieważ podczas nauki i zabawy zdarzają się brudne przygody, np. nieodparta pokusa, aby wymazać się farbą, smakowity obiadek, który dziecko będzie jadło całym sobą lub wpadka w toalecie 😉
Jak ubrać przedszkolaka? W miękkie spodenki na gumkę, legginsy, t-shirt, rozpinane sweterki i bluzy. Sukienki, spódniczki dla dziewczynek? Owszem, ale o jak najprostszym kroju, żeby nie „zjeżdżały” w ciągu dnia. Dziewczynki koniecznie wyposażcie w gumki i spinki do włosów. Kilka zestawów ubranek, wraz z bielizną – skarpetkami, majtkami i rajstopkami, należy zostawić w szatni w worku w razie wspomnianych wyżej „drobnych wypadków”. - Kapcie do przedszkola to najważniejszy element ubioru, ponieważ dziecko spędza na nóżkach cały dzień. Kapcie powinny być przede wszystkim miękkie i wygodne, z elastyczną podeszwą oraz zabudowanym przodem.
Kapcie powinny być wsuwane lub zapinane na rzep. Warto zwrócić uwagę podczas wyboru kapci dla przedszkolaka na kolor podeszwy – jasne kolory, które nie brudzą podłóg i które można też swobodnie podpisać. - Buty dla przedszkolaka – podczas ich wyboru można kierować się podobnymi wytycznymi co podczas zakupu kapci. Najważniejsze, aby były dobrze dopasowane, wygodne i nie miały sznurowadeł.
- Piżama w przedszkolu istnieje zwyczaj leżakowania po obiedzie od 12.00-13.30. Aby zachęcić do niego dziecko, warto zaopatrzyć dziecko w kolorową piżamkę, z ulubionym baśniowym bohaterem lub ciekawym wzorem.
Przybory higieniczne do przedszkola
- Chusteczki nawilżane – Są używane do wielu czynności: wytarcia umorusanej buzi, plamy z ubrania, pupy w toalecie, czasem stolika po zajęciach plastycznych lub obiedzie. Na rynku jest wiele rodzajów chusteczek, najlepiej wybrać te, które składają się głównie z wody, bez zbyt wielu dodatków.
- Chusteczki higieniczne – duże pudełeko.
- Papier nawilżany – zachowanie czystości podczas wizyt w toalecie, to dla większości dzieci naprawdę spore wyzwanie, a idealnie podcieranie się zwyczajnym papierem, jest dla większości dzieci zwyczajnie trudne.
- Szczoteczka do zębów dla dzieci – dzieci myją zęby po śniadaniu, prosimy o miękką szczoteczkę manualną przywiązaną za pomocą sznureczka do plastikowego kubeczka, bez pudełka oraz pastę do zębów.
- Poduszka, pościel- koc 160×200 w poszewce oraz poduszka „jasiek”, w przedszkolu jest ciepło, więc warto zadbać o cieńszy koc.
- Worek na rzeczy – to niezastąpiona rzecz do przechowywania przedmiotów potrzebnych w przedszkolu. Dziecko będzie w nim trzymało rzeczy na zmianę.
Przydatne rzeczy
- Bidon – który zachęci dziecko do częstszego sięgania po wodę.
- Zabawki – dzieci mogą przynosić do przedszkola swojego ulubionego misia, który pozwoli poczuć się im bezpieczniej w nowym miejscu.
Wyprawka plastyczna
- Blok rysunkowy kolorowy x2 sztuki.
- Blok techniczny: biały i kolorowy x 2 sztuki .
- Teczka na rysunki papierowa z gumką podpisana („ nie walizeczka”).
- Kredki świecowe i ołówkowe grube – najlepiej Bambino lub Astra.
- Klej w sztyfcie x 2 sztuki Bambino, Astra lub Pelikan.
- Nożyczki podpisane.
- Farby plakatowe, zestaw pędzelków, kubek.
- Plastelina x 2 sztuki lub duża paczka.
- Ryza papieru ksero.
- Dwa opakowania ciastoliny (kolor bez znaczenia).
- Bibuła marszczona, krepina (zestaw kolorów).
a także dla przypomnienia:
- Chusteczki suche (kartonowe opakowanie) oraz mokre, może być mokry papier toaletowy.
- Podpisany worek z ubraniami ( majtki , skarpetki, spodenki lub legginsy, koszulka z krótkim i długim rękawkiem ).
- Podpisane kapcie, najlepiej z jasną podeszwą i zapinane na rzepy lub wkładane.
- Podpisany kubek z pastą oraz szczoteczką.
- Pościel o wymiarach: kołdra lub koc – 160×200, poduszka „jasiek” 40×40, piżamka – podpisana.